HISTORIE

Historie

Průmyslová historie vesnice Lacanche je úzce spjata se zpracováním kovů již od středověku. V té době vznikaly první kovárny a výhně v blízkosti vodních zdrojů a nalezišť železné rudy. Vévoda Burgundský nechal v patnáctém století vybudovat slévárnu na místě zvaném La Canche, čímž zajistil této tehdy malé vísce prosperitu a hospodářskou samostatnost. Dalšího rozkvětu se vesnice La Canche dočkala v roce 1763, kdy místní majitel půdy Jean-Baptiste Richard de Curtil nechal vybudovat vysokou pec na zpracování rudy.

 Pár let po Velké francouzské revoluci se Jacques-Etienne Caumartin rozhodl pokračovat v průzkumu nalezišť rudy a jejího dalšího využití. Provedl rozsáhlé investice do rozšíření dolů a sléváren, čímž výrazně zvýšil kvalitu a kvantitu produkované oceli. V devatenáctém a dvacátém století se Ferdinand Coste a jeho potomci podíleli významným způsobem na dalším na rozvoji a industrializaci v okolí La Canche.

 Zajímavostí je, že i dnes, na stejném místě a se stejnou řemeslnou pečlivostí, vznikají sporáky Lacanche, které vynikají svým zpracováním nad všemi ostatními.

Okouzlily vás sporáky LACANCHE? Napište nám nebo zavolejte.

+420 251 565 284   info@atfornax.cz